Kezdőoldal
Felnőtt
Ki, mikor jár
Szabad hely
Ifjúság
Elérhetőség
Fotók
Játékszabály
Fórum
Szakmai rovat

Linkek

<<előzőoldal              1. oldal           

 

VEGYES PÁROS

 

 

A vegyes páros egy külön fejezet a tollaslabdában.

 

Vegyes párost játszani izgalmas, érdekes és rendkívül szórakoztató.

 

Igazán kevés olyan sport van, amelyben az ember a másik felével van párban, és egy ugyanúgy felálló ellenféllel játszik.

 

A vegyes páros alkalmanként nagyon össze tud hozni két embert, befolyással lehet kettejük viszonyára.

 

Ha csak időnként és csupán a szórakozás kedvéért játszotok együtt, elég a páros játék általános szabályait ismerni.

 

Ha azonban már versenyek felé is kacsintgattok, nem árt, ha belemélyedtek a dolgokba és tisztába jöttök a vegyes párosra vonatkozó néhány alapvető stratégiával.

 

Amint azt az általános részben olvashattad, a vegyes párok elterjedt felállása az, hogy a hölgy a háló előtti területet, az „erős” férfi pedig a pálya középső és hátsó felét „játssza be”.

 

Ez a felállás azt feltételezi, hogy a női játékos nem olyan erős, mint a párja.

 

Na de mi van akkor, ha ez nem így van?

 

Ha a női partner is van olyan jó alapvonal játékos, mint férfi társa, ne adja Ég, még tán jobb is?

 

Adódik a felismerés, hogy akkor az egynemű párosok stratégiáját kell alkalmazni,

 

De azért ez nem egészen így van.

 

 

Felállás Adogatásnál

  

Legyen bár mindkét játékosnak egyforma az ütőereje, Adogatáskor a férfi mindig a partnere mögött, középen helyezkedik el, bármelyikük is adogat.

 

Ez rendben is van, amikor a női partner van soron.

 

Amikor viszont a páros férfi tagja adogat, a helyzet kicsit bonyolódik.

 

Amikor a férfi van soron, ha tenyeressel adogat, mindkét helyzetben - tehát akár jobbról, akár balról (akár páros számnál, akár páratlannál) a női játékos előtte, jobb lábával az adogató- és felezővonal találkozása körül, a T vonaltól kissé balra, derékból balra dőlve, áll.

 

Ha a férfi játékos balkezes, akkor partnere mindkét pozícióban a T találkozástól jobbra, jobbra dölve áll.

A férfi játékos az egynemű párostól eltérően hátrább, az adogatóvonaltól kb. 1 méterre áll, és onnan adogat.

 

A mai játékban azonban a fonákkal történő adogatás a bevett.

 

A férfi ebben az esetben is ugyanonnan, tehát az adogatóvonal mögött körülbelül 1 méterre állva adogat.

 

Ha a férfi partner a jobb oldali udvarból (páros pontnál) adogat, akkor a női játékos előtte, jobb lábával a T körül, balra elhajolva helyezkedik.

 

Amikor a férfi a bal oldali udvarból adogat, akkor a női partnere bal lábával a T táján, jobbra elhajolva ad helyet a labda útjának.

Vannak párosok, ahol a női játékos másképpen, mindkét esetben a fonák oldalon áll, és balra dőlve helyezkedik.

 

Adogatás után – rövid adogatás esetén - a nő azonnal visszalép alaphelyzetbe, középre,
a férfi pedig mögötte középre lép, így a pár elfoglalja a Támadó, Elöl – Hátul pozíciót.

 

Adogatás

 

 

Alapszabály, hogy párosban rövid, lapos adogatást kell adni, kivéve, ha az ellenfél láthatóan előre, letámadásra készül, ilyenkor érdemes Átemeléssel operálni.

 

Ezen kívül ajánlott az ellenfél női játékosának magas, hosszú adogatást adni, hogy az ellenfél előnytelen felállásba kényszerüljön, hiszen ez esetben – ha az alapelveknek megfelelően játsszák a játékot - a férfinak be kell előre lépnie a hálóhoz, és a nőnek kell bejátszania a pálya hátsó részét.

 

Természetesen, ha az ellenfél női partnere „férfi módjára” tud játszani, és a hosszú adogatásból jól üt le, nem érdemes átemelést adni, hiszen azonnal védekezni kényszerültök.

 

 

Felállás Adogatás Fogadásnál

 

 A páros hölgy tagja, az ellenfél adogatásánál is, mindig elöl van, függetlenül attól, ki a fogadó.

 

Amikor a női játékos fogad, a férfi mögötte és középen helyezkedik.

 

Amikor a páros férfi tagja a fogadó, partnere elöl és mellette áll, szinte egyvonalban vannak, bármelyik oldalra is jön az adogatás.

 

Ha a férfi a jobb udvarban várja az adogatást, a nő a T ponttól balra, amikor a férfi partner a baloldalon fogad, partnere a T találkozástól jobbra áll.

 

A női játékosnak a T-hez közel kell helyezkednie, de úgy, hogy a férfit ne zavarja a fogadásban.

Nyilvánvaló, hogy a női játékos fogadása után (amennyiben röviden adja vissza a labdát), könnyen fel lehet venni az Elöl – Hátul pozíciót, viszont, amikor a férfi a fogadó, valamivel nehezebb a helyzet, hiszen a férfinek az adogatóvonalról kell a pálya hátsó felére visszalépnie, és ehhez több időre van szükség.

 

 

Adogatás Fogadás

 

 Ennél fogva amikor férfi játékos fogadja az ellenfél adogatását, fontos stratégiai szerepe lesz a fogadás mikéntjének, azaz, hogy ennél az előnytelen felállásnál a férfi hova is helyezze a visszaütést.

 

Mivel az ellenfél női játékosa elöl áll, az ejtéssel való fogadást, csak akkor érdemes megkockáztatni, ha a férfi hálójátéka nagyon jó és rendkívül pontos, a labdát gyorsan és közvetlenül a háló mögé tudja tenni.

 

A női ellenfél adogatását

 

bullet

az oldalvonal mellé, a két játékos közötti területre, a nő mögé, és a férfi elé kell visszatenni.

 

Vagy

 

bullet

rá kell ütni a nőre

 

Az ellenfél férfi játékosának az adogatásait is így érdemes visszatenni, vagy lehet laposan hátra, valamelyik sarokba helyezni a labdát, ügyelve arra, hogy ne menjen kézre

 

Az ellenfél magas adogatását pedig - a labdát lefelé, oldalra vagy a két játékos közé középre, vagy testre célozva –le kell ütni.

 

A páros női tagja bátrabban alkalmazhatja a folyosókra helyezett visszaejtést, különösen, amikor az ellenfél női játékosánál van az adogatás, a többi esetben neki is ugyanazokra a helyekre kell játszania, mint férfi párjának.

 

Adogatás fogadáshoz közvetlenül az adogatóvonal mögé vagy kicsit valamivel hátrább, felemelt ütővel, rövid nyelet fogva kell odaállni.

 

Az ellenfél rövid adogatását mindig fent kell megütni, az alulról, derék alól ütött fogadás rendkívül előnytelen, hiszen ilyen helyzetből szinte csak felemelni lehet a labdát, amelyet az ellenfél azonnal letámadhat.

 

 

Játék Stratégiák

  

A labdameneteknél a páros férfi tagjának igyekezni kell lehetőleg lefelé vagy laposan, a háló felett ütni a labdát (megütés), a nőnek pedig pontos visszaejtésekkel és letámadásokkal kell pontokat szereznie.

 

Mindkét játékosnak, amennyiben nem a háló mögé kíván ejteni, az ellenfél Támadó felállása esetén, az oldalvonalak mentén a nő mögé és a férfi elé, a két játékos közötti területre kell játszania.

 

Amikor az ellenfél Oldal-Oldal, Védekező felállásban van, szintén a két játékos közé, a felezővonal környékére kell ütni.

 

A férfi játékosnak, általában egyeneseket kell ütnie, míg az elöl álló nőtársának, ejtéskor szintén egyenesen, viszont ha az alapvonalra történő kiemelés mellett dönt, keresztbe kell játszania.

 

Erre azért van szükség, mert kereszt kiemelésnél a labda több időt van a levegőben, a nőnek lesz ideje védekezéshez, középre visszahúzódni, és mivel a védekező pozícióba egyenesen hátra felé kell lépnie, ő rá keresztben lehet csak leütni, amire ugye nagy esély van, hiszen a vegyes párosban alapelv, hogy inkább a nőre kell játszani.

 

A keresztleütés pedig általában kisebb erővel jön be, így a nőnek több esélye van a blokkolásra, mint amikor egyenes leütést kéne védenie.

 

Ha a páros nő tagját adogatásnál átemelik, legjobb, ha leüti a labdát.

 

Amennyiben nem elég erős a leütése, kiemeléssel válaszoljon, hogy a páros elkerülje a fordított felállást, amire beejtés esetén kényszerülne, hiszen ez esetben – a helyes páros mozgás elvei alapján - a férfinek kell bemenni a hálóhoz.

 

Kiemelésnél arra kell törekedni, hogy az Oldal – Oldal felállásban lévő ellenfél nő tagját kell hátra kényszeríteni, és ott is tartani, valószínű, hogy gyengébb visszaütésre képes, amit letámadható, de ha úgy dönt, hogy a háló mögé ejt, hátul ragad, és ez esetben ki lehet játszani.

Jó játékot.

<<előzőoldal              1. oldal           

                                                                                             Copyright © 2005    dtse@freemail.hu