Kezdőoldal
Felnőtt
Ki, mikor jár
Szabad hely
Ifjúság
Elérhetőség
Fotók
Játékszabály
Fórum
Szakmai rovat

Linkek

<<előzőoldal                1. oldal               következő oldal>>

I

Páros Játék Stratégiája

 

 

A páros játék alapvető taktikai eleme, hogy röviden és laposan kell adogatni, hogy az adogató fél ne kerüljön védekező helyzetbe.

 

A Rövid Adogatás után az Adogató azonnal előre és középre lép. A Párja pedig a térfél hátsó feléért „felel”. Ez a Támadó (Elöl-Hátul) Felállás.

 

 

 

Ha ellenfeled adogatás fogadásnál láthatóan letámadásra készülve áll be, üthetsz Átemelést, mint adogatást, hogy megakadályozd a lerohanást.

 

Átemelés után viszont az egymás melletti Védekező (Oldal-Oldal) Felállást kell felvenni.

 

 

 

Amikor védekeztek, a leütéseket magasan hátra adjátok vissza, egyébként fenn áll a veszélye annak, hogy az ellenfél elöl álló tagja elcsípi a visszaejtést vagy a rövid, félpályára küldött labdát. A visszaadást ne a hátul álló játékos kezére üssétek, hanem mozgassátok.

 

Amint lehetőség nyílik, igyekezni kell az ellenfél két tagja közötti „senki földjére” ütni a labdát.

 

A háló mögé küldött Beejtés is okos húzás, az ellenfelet kiemelésre kényszerítheti.

 

Abban az esetben, amikor Védekező (oldal-oldal) felállásban a páros egyik tagja az ellenfél leütését vagy megütését a háló mögé ejti, neki kell az ejtés után lépnie, tehát azonnal bemenni a hálóhoz, miközben a partnere hátra, középre lép.

 

Ez a helyes mozgás minden olyan esetben, ha a visszaejtés egyenes vagy középre megy.

 

Ha viszont keresztirányú és az oldalvonalhoz elég közel helyezett a labda, inkább annak a játékosnak érdemes az ellenfél esetleges visszaejtésére belépni, aki azon a térfélen áll.

 

Természetesen sok múlik azon, hogy a párost játszó két játékos mennyire összeszokott, mennyire „érzik” egymás mozgását.

 

Támadó felállásban a hátul álló játékostársnak olyan helyzetet kell teremtenie, amely lehetővé teszi, hogy az elől álló társa támadni tudjon, akár pontot üthessen.

 

Játékosok Mozgása

 

Az egynemű párosban a két játékos általában a már említett Támadó vagy Védekező felállást veszi fel. A játékosok helyezkedése és az egyik helyzetből a másikba való átállás attól függ, hogy az ellenfél hova és hogyan üti a labdát.

 

Tekintve, hogy a labdát mindig csak az egyik játékosnak kell visszaütnie, a társának az a dolga, hogy eközben ésszerűen helyezkedjen a pályán, ezért a két játékos mozgását illetően bizonyos alapelveket – úgy is, mint a páros játék alapelemeit - feltétlenül figyelembe kell venni, és be kell tartani.

 

A páros a játékot vagy adogatással, vagy adogatás fogadással, de mindkét esetben Elöl – Hátul, azaz Támadó felállásban kezdi.

 

Támadásnál az elöl lévő játékos a háló, oldalvonalak és az adogatóvonal mögött kb. 20-30 centiméterre képzeletben húzott vonal közötti területet, a hátul álló pedig a pálya többi részét játssza be.

 

 

A játék közben az a cél, hogy ez a felállás lehetőség szerint meg is maradjon az egyes labdamenetek alatt, azaz igyekezni kell támadó felfogásban játszani, amit azzal lehet elérni, hogy a hálónál álló játékos nem emeli fel a labdát.

 

Ha az elöl álló játékos mégis kiemelni kényszerül, a két játékosnak át kell állni Védekező helyzetbe, azaz egymás mellé. Logikus, hogy a hálónál kiemelő játékos azon a térfélen, ahonnan kiemelt, lép egyenesen hátra, társa pedig kissé keresztben előre a pálya másik felére megy.

 

 

Amennyiben az ellenfél támad (1), és leütést az egyik játékos vissza tudja ejteni (2), az ejtés után megy, és belép a hálóhoz, társa pedig hátul középre húzódik (3).

 

 

Ha az ellenfél a kiemelést nem üti le, hanem beejti, az a játékos lép be az ejtésre, akinek a térfelére megy az ejtés, és amennyiben visszaejt, elöl is marad, társa pedig hátul, középre helyezkedik.

 

 

Ha az ellenfél a kiemelést fej felett visszaemeli az alapvonalra, ugyanúgy, mint ejtés esetén, a labdára az a játékos lép hátra, akinek a térfelére megy a kiemelés, és azt azonnal leüti.

 

A másik játékos pedig ezzel egy időben előre-középre megy a hálóhoz, és így támadóállásba kerülnek.

 

 

A felkészült ellenfél szintén váltogathatja az adogatásait, így előfordul, hogy átemeli az adogatás fogadót.

Az átemelést úgy kell tekinteni, mint egy kiemelést, amelynél Támadó felállást kell felvenni.

Igen ám, de jelen esetben Támadó felállásból kell Támadó felállásba átmenni.

Ez pedig azt jelenti, hogy az adogatáskor hátul álló játékosnak nagyon gyorsan kell mozognia, hiszen tulajdonképpen helyet kell cserélnie a társával.

 

 

A sikeres „helycsere” kulcsa az adogatáskor hátul álló játékos mozgása.

 

Ahhoz, hogy az ellenfél váratlan átemeléses adogatását jól tudja megjátszani egy páros, és a Fogadó játékos bátran és nyugodtan leüthesse az átemelést, az szükséges, hogy a társa időben bent legyen a hálónál.

 

Ez pedig csak akkor lehetséges, ha a hátul álló játékos amint látja, hogy az ellenfél hosszút adogat, azonnal elindul előre.

 

Ha a fogadó játékost váratlanul éri az átemelés, és nem tudja leütni a labdát, hanem kényszerből fej felett kiemel, a hálóhoz előre menő társának vissza kell lépnie védekezni.

 

Viszont ha a váratlan átemelést a kényszerhelyzetbe került fogadó nem kiemeli, hanem beejti a háló mögé, akkor is jó, hogy a partner már elöl van.

 

A lényeg, hogy az ellenfél átemelése esetén a páros inaktív tagja ne ragadjon be hátul.

 

<<előzőoldal                1. oldal               következő oldal>>

                                                                                             Copyright © 2005    dtse@freemail.hu